مطرح کردن این سوالات حین تدریس خیلی ذهن دانش اموزان رو درگیر خودش میکند.

 

۱-چراوقتی شعله گاز رو زیاد می کنیم غذا زودتر نمی پزه؟

۲-چرا شربت دیرتر از آب یخ میزند؟

 ۳-چرا برج کج پیزا نمی افتد؟

 ۴-چرا تخم مرغ پخته بیشتر از تخم مرغ خام میچرخد؟

۵ - یک پتو به ضخامت 4 سانتی متر شما را گرمتر میکند یا دو پتو نازک با ضخامت 2 سانتی متر؟

 ۶-چگونه میتوان بدون دمیدن در بادکنک آنرا باد کرد؟

 ۷-چرا حشره میتواند روی سطح آب حرکت کند ولی شما نمیتوانید؟

 ۸-چرا یخ روی سطح آب شناور میماند؟

 ۹-چرا اسکیموها خانه های خود را از یخ میسازند؟

 ۱۰-چرا با بازگذاشتن در یخچال  خانه خنک نمیشود؟

 ۱۱-چرا یک تکه آهن در آب فرو میرود ولی کشتیهای عظیم آهنی روی آب شناور میمانند؟

 ۱۲-چرا آهنربا آهن را جذب میکند ولی مس را جذب نمیکند؟

۱۳- چرا با توجه به اینکه ابرها چندصد برابر یک فیل جرم دارند میتوانند در هوا معلق بمانند ولی یک فیل را نمیتوان در هوا معلق نگه داشت؟

۱۴- چرا پرندگانی که روی سیمهای برق مینشینند را برق نمیگیرد؟

 ۱۵-چرا هنگامی که هوا سرد است باد چرخهای ماشین را زیاد میکنند؟

 ۱۶-چرا ابرهای باران زا تیره و سیاهرنگ هستند؟

 ۱۷-چرا هنگام غروب خورشید به رنگ قرمز دیده میشود؟

۱۸- چگونه میتوان با یک قطعه یخ آتش  درست کرد؟

۱۹- چرا وقتی روی زمین نرم می‌ایستیم نمی‌توانیم به دیوار میخ بکوبیم؟

۲۰-چرا پرنده ها بیشتر اوقات روی یک پا می ایستند؟

 

جواب به پرسش های بالا در ادامه ی مطالب ...


و اما جواب سوال های فیزیکی مطرح شده...
 
 

1-وقتی مایع به نقطه جوش می رسه دماش ثابت می مونه و گرمایی که بهش میدیم فقط صرف تغییر حالت میشه یعنی تبخیر شدن پس وقتی غذا جوش میاد دیگه به دمای ثابت رسیده و اگر شعله را زیاد یا کم کنیم دمای اون تغیری نمی کنه!!ولی اگر شعله گاز رو زیاد کنیم آب غذا زود تموم میشه و غذا یا می سوزه یا همش باید آب توش بریزیم که اونوقت خیلی بی مزه میشه!!!!!

2-مسلما شربت دیرتر یخ میزند زیرا دارای ناخالصی و غلظت بیشتری نسبت به آب میباشدهر چه این ناخالصی یا غلظت شربت بیشتر شود نقطه انجماد شربت کاهش میابد یعنی باید محیط بسیار سردتر از صفر درجه(نقطه انجماد آب) شود تا شربت یخ بزند پس مدت زمان بیشتری طول میکشد تا دما به میزان مطلوب پایین بیاید

۳ -مقدار خمیدگی برج پیزا در حدی نیست که خط قائمی که از مرکز ثقل آن میگذرد از قاعده اش خارج شود اگر زمانی این خمیدگی به حدی شود که این خط از قاعده برج خارج شود برج سقوط خواهد کردبرای انسانی که به جلو خم شده تا زمانی که خط قائم از مرکز جرم بدن از نوک انگشتان پایش بگذرد حالت تعادل خود را میتواند نگه دارد.

-4
تخم مرغ پخته کاملا جامد است ولی درون تخم مرغ خام مایع مانند است در مورد تخم مرغ پخته هنگام چرخش هم پوسته و هم محتوای جامد درون تخم مرغ با چرخش دست به طور یکنواخت شروع به چرخش میکنند ولی در هنگام چرخاندن تخم مرغ خام، پوسته خارجی آن با دست شما به چرخش در می آید ولی مواد مایع درون آن تحت تاثیر اینرسی(تمایل اجسام برای حفظ حالت قبلی)مایل است که تخم مرغ را از چرخش بازدارد در نتیجه این تفاوت میان پوسته و مایع درون تخم مرغ باعث کاهش سرعت و ایستادن سریعتر تخم مرغ خام میشود.

5-
تعجب کنید ولی دو پتو با ضخامت دو سانتی متری شما را بیشتر گرم میکند زیرا در لابلای این دو پتو لایه ای از هوا قرار میگیرد و چون هوا رسانای ضعیف گرماست ، پس مانند یک لایه عایق عمل کرده و از خروج گرمای بدن بیشتر جلوگیری میکند در حالیکه یک پتوی ضخیم دیگر این لایه عایق مانند را در میان خود ندارد.

6-
کافیست یک بطری را در فریزر قرار بدهید و بعد از مدتی که حسابی سرد شد انرا از فریزر در اورده و بلافاصله بادکنک را روی سر بطری بکشید حال بطری را در دمای اتاق ( یا یک مکان گرم) قرار دهید مشاهده میشود که کم کم بادکنک شروع به باد شدن میکندعلت آن هم اینست که در اثر سرما هوای درون بطری منقبض شده(حجمش کاهش یافته) و هنگامی که بطری در مکان گرم قرار میگیرد حجم هوای درون بطری کم کم زیاد شده و بادکنک را باد میکند.

7-
مولکولهای سطح آب تحت تاثیر یک نیروی بسیار قوی به نام نیروی چسبندگی سطحی در کنار هم قرار گرفته اند که باعث میشود که سطح آب همانند یک توری نامرئی اشیاء و یا موجودات کوچک مانند حشره را روی خود نگه دارد زیرا وزن حشره انقدر کم است که نمیتواند این نیروی بین مولکولهای آب را بشکند .در حالیکه وزن شما در برابر وزن حشره بسیار بسیار زیاد است و باعث شکسته شدن این نیروی بین مولکولی میشود و شما در آب غرق میشوید
8- چون چگالی یخ از چگالی آب کمتر است و به اصطلاح عوام یخ سبک تر از آبه!!!آب در هنگام جامد شدن یعنی یخ زدن افزایش حجم میده و چون جرمش ثابت مونده چگالیش کاهش پیدا می کنه!

9-یخ بهترین ارزانترین و در دسترس ترین عایقیه که در قطب پیدا میشه !!! همانند آب ، یخ هم رسانای خوبی برای گرما نیست و همانند عایق عمل میکند .در نتیجه درون خانه های یخی گرما به بیرون سرایت نمیکند و داخل این خانه ها در زمستانها و بورانهای سخت و سرد گرم میماندتازه اسکیموها چیزی جز یخ در کنار خود ندارند چه میشود کرد!!!!!!

10-
زیرا بر اساس اصول ترمودینامیک ، یخچال در هنگام کار کردن بیشتر از آنچه که گرما میگیرد . گرما به محیط پس میدهد پس اگر در یخچال را باز بگذارید علاوه بر زود فرسوده و خراب شدن یخچالتان تازه اتاق را هم بجای انکه سرد کنید گرم خواهید کرد.

۱1علت اصلی در شکل ساخت کشتیهاست که اگر دقت کرده باشید قسمتی از کشتی که در آب قرار میگیرد به صورت v ساخته میشود تا با استفاده از نیروی ارشمیدس مایعات که همواره به سمت بالا به اجسام درون مایع وارد میشود بتوانیم کشتیها را روی آب نگه داریم.تحت تاثیر همین نیرو است که در آب احساس سبک وزنی میکنید

12-اهن جزء مواد مغناطیسی است ولی مس ماده مغناطیسی نیست در نتیجه آهنربا فقط اجسامی را به سمت خود میکشد که خاصیت مغناطیسی داشته باشند.

۱3-درست است که وزن ابرها بسیار زیاد است اما ابرها یک جسم جامد و به هم پیوسته نیستند در حقیقت از میلیونها میلیون ذرات بسیار ریز آب تشکیل شده اند که هر کدام از این ذرات انقدر وزن و جرم ناچیزی دارند که میتوانند به کمک نیروی مقاومت هوا بر نیروی گرانشی که انها را به سمت پایین میکشد غلبه کنندحال باید بگوییم اگر یک فیل را هم به چنین ذرات ریزی تبدیل کنیم میتوانی انرا هم در هوا معلق نگه داریم بیچاره فیل!!!

-14هنگامی که پرنده روی سیم برق مینشید در حقیقت مثل ان است که سیمی با مقاومت بسیار زیاد را به سیم برق متصل کرده باشیم در این حالت جریان برق مایل است از قسمت کم مقاومت تر یعنی همان سیمهای برق بگذرد و از بدن پرنده هیچ جریانی عبور نمیکند به این حالت در فیزیک اتصال کوتاه گفته میشود ظاهرا پرنده ها در مبحث جریانها و مدارات الکتریکی اطلاعات خوبی دارنداگه شک دارید برید ازشون بپرسید !!!!!!

15-زیرا در هوای سرد بر اثر کاهش حجم هوای درون چرخها (انقباض هوا) چرخها اصطلاحا کم باد میشوند .; پس مجددا مقداری هوا وارد چرخها میکنند تا لاستیک به حالت ایده ال برسد.در تابستان بر عکس این عمل انجام میشودیعنی در اثر گرما حجم هوای داخل لاستیک ها زیاد می شود و اگر باد لاستیکها را کم نکنیم احتمال افزایش حجم زیاد دراثر گرمای ناشی از اصطکاک با زمین باعث ترکیدن لاستیک ها میشود.


16زیرا ابرهای باران زا از نظر قطرات آب به حالت اشباع ( پر شدگی) رسیده اند و این قطر عظیم ابر باعث میشود که همه نور خورشید را جذب کرده و مانند یک جسم کدر مانع از عبور نور خورشید شود پس ابرها سیاه و تاریک دیده میشوند

17-در هنگام غروب نور خورشید به صورت مایل میتابد و بیشترین مسافت ممکنه را در جو زمین طی میکند در اثر عبور از جو زمین  اکثر طول موجها (رنگهای موجود در نور خورشید) جذب شده و فقط رنگ قرمز میتواند عبور کرده و به چشم ساکنان زمین برسد پس مردم خورشید را در هنگام غروب قرمز یا به رنگهای نزدیک به طیف قرمز یعنی نارنجی یا زرد تیره  میبینند

-18کافیست یخ را انقدر بمالید تا به شکل یک عدسی همگرا(محدب) مانند عدسی ذره بین در آید .حال کمی پوشال یا کاغذ خشک جمع کنید و انقدر عدسی یخی را جلوی نور خورشید جابجا کنید تا فقط یک نقطه نورانی(کانون عدسی) روی کاغذها یا پوشالها ایجاد شود کمی در این وضعیت صبر کنید میبینید که کاغذها کم کم میسوزند و اتش فراهم میشودزیرا تمام نور و گرمای خورشید در همان نقطه جمع میشود وکاغذ را میسوزاند…..جواب این سئوال تو پست های قبلی بوده!!!!

19-برای کوبیدن میخ به دیوار نیاز به نیرو داریم این نیرو را از کجا می‌آوریم؟ با فشار دادن پا بر زمین و وارد کردن نیرو بر زمین، زمین بنابر قانون سوم نیوتن نیرویی به همان اندازه به ما وارد می کند این نیروست که در کوبیدن میخ ما را کمک می کند. پس اگر تکیه گاهی نداشته باشیم، نیرویی برای کوبیدن میخ هم نداریم. فضانوردانی که در سفینه‌های فضایی در حالت بی وزنی در فضا غوطه‌ور هستند، به همین دلیل است که نمی‌توانند بر جایی میخ بکوبد و یا در روی زمین هنگامی که تکیه‌گاه ما نرم است، در هنگام کوبیدن میخ با مشکل روبه رو می‌شویم.

20-پرنده ها با این کار مانع از انتقال گرمای بدنشون به زمین می شن یعنی به جای اینکه از دو نقطه انتقال گرما با بیرون داشته باشند از یه نقطه گرما به بیرون از بدن یعنی زمین منتقل میشه  میبینین که پرنده ها هم فیزیک بلدن!!!البته اگر عقل داشتن کفش می پوشیدن!!!!